Przyczepy kempingowe na prawo jazdy kat. B

Odkryj przyczepy kempingowe, dostępne dla każdego!

Planujesz wakacje na kółkach, ale posiadasz tylko prawo jazdy kategorii B? Nie martw się! W tym artykule przedstawiamy przyczepy kempingowe, które możesz prowadzić bez dodatkowych uprawnień. Znajdź swoją idealną przyczepę i wyrusz w drogę z XCamp!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie możliwości otwierają przed Tobą cztery koła i droga, która Cię wzywa? Jeśli jesteś posiadaczem prawa jazdy kategorii B i myślisz o wakacjach innych niż wszystkie, mamy dla ciebie świetne wiadomości! Nie musisz zdawać dodatkowych egzaminów, aby cieszyć się wolnością, jaką daje podróżowanie przyczepą kempingową. W tym artykule przedstawimy przyczepy kempingowe idealne dla kierowców z kategorią B prawa jazdy w Polsce. Przygotuj się na przygodę życia z domem na kołach, który może cię zabrać gdziekolwiek zapragniesz.

Rozumienie Limitów Wagowych:

Kierowcy posiadający prawo jazdy kat. B mogą prowadzić samochody, których dopuszczalna masa całkowita ma nie przekraczać 3,5 t. To ograniczenie nie dotyczy tylko samochodu, ale też zespołu pojazdów. Kluczowym terminem jest tu DMC – Dopuszczalna Masa Całkowita, oprócz ciągnika biorąca pod uwagę również DMC i typ przyczepy. Na kategorię B prawa jazdy możesz ciągnąć przyczepę lekką (do 750kg) do masy zestawu nawet 4250 kg. W przypadku przyczep innych niż lekka z hamulcem, np. kempingowych DMC samochodu i DMC przyczepy łącznie nie może przekraczać 3,5t.

Jak obliczyć limity wagowe?

Możesz skorzystać z naszego kalkulatora dostępnego tutaj:
lub oblicz je samodzielnie:
 1. Spójrz na:
  1. DMC pojazdu: W polach F.1 lub F.3 (na obrazku oznaczone nr. 1)
  2. Uciąg na haku: Na obrazku oznaczone nr. 2, interesuje nas pole O.1, czyli wartość dla przyczepy z hamulcem.
   (Pole O.2 dotyczy przyczepy bez hamulca)
 2. Sprawdź DMC przyczepy: Na naszej stronie ta informacja oznaczona jest ikoną  wartość pod nią to DMC przyczepy, a jeśli masz wątpliwości, zapraszamy do kontaktu, odpowiemy na każde twoje pytanie.
 3. Teraz zostało tylko sprawdzić i obliczyć:
  1. Czy DMC Przyczepy jest mniejsze lub takie samo jak uciąg na haku. Jeśli tak możemy przejść do następnego pkt.
  2. Dodaj do siebie DMC pojazdu i DMC przyczepy, jeśli suma nie przekracza 3500 kg
   Gratulacje, możesz ciągnąć wybraną przyczepę na kat. B!

Kalkulator DMC przyczep kempingowych

Kalkulator DMC

Przyczepy na wynajem w XCamp na kat. B


Blog

Burstner

Premio 455 TS

Przyczepa kempingowa Bürstner Premio 455 TS, dostępna do wynajmu w XCamp, to kompaktowe i wygodne rozwiązanie dla podróżników. Ta przestronna przyczepa o długości 680 cm i szerokości 232 cm oferuje miejsca do spania dla 4 osób, funkcjonalną kuchnię z 3-palnikową kuchenką i lodówką oraz łazienkę z prysznicem. Wyposażona w stylowe wnętrze z oświetleniem LED i ogrzewanie gazowe, zapewnia komfort i wygodę w podróży. Zbudowana na podwoziu AL-KO z systemem stabilizującym AKS 3004, gwarantuje bezpieczeństwo i łatwość prowadzenia. Idealna dla rodzin lub grup przyjaciół, Bürstner Premio 455 TS to doskonały wybór na kempingowe przygody z XCamp.

Bürstner

Premio 450 TS

Bürstner Premio 450 TS to kompaktowa i funkcjonalna przyczepa kempingowa, dostępna do wynajmu w XCamp, idealna dla rodzin i grup przyjaciół. Z wymiarami 680 cm długości, 232 cm szerokości i 261 cm wysokości, oferuje wygodne miejsca do spania dla 4 osób, w tym łóżko przednie i rozkładane środkowe. Wyposażona w kuchnię z 3-palnikową kuchenką, dużym blatem i lodówką 90L, zapewnia komfortowe przygotowywanie posiłków. Przyczepa ma także łazienkę z praktyczną toaletą kasetową i baterią prysznicową. Podwozie AL-KO gwarantuje bezpieczną jazdę, a dodatkowe udogodnienia jak ogrzewanie TRUMA i oświetlenie LED zwiększają komfort użytkowania. Idealna na kempingowe przygody, Bürstner Premio 450 TS dostępna jest w XCamp, gotowa na Twoją następną wyprawę.

Bürstner

Premio Life 490 TK

Bürstner Premio Life 490 TK to przestronna przyczepa kempingowa z 6 miejscami do spania, idealna dla rodzin. Ma długość 716 cm, szerokość 212 cm, i wysokość 261 cm. Wyposażona w kuchnię z 3-palnikową kuchenką gazową i lodówką, łazienkę z prysznicem oraz system ogrzewania Truma. Dostępna do wynajmu, oferuje wygodny sposób na cieszenie się kempingiem.

I wiele więcej…

Więcej modeli znajdziesz na naszej stronie, a jeśli nie wiesz czy twój pojazd, może ciągnąć daną przyczepę zadzwoń do nas!

Podróżowanie przyczepą kempingową z kategorią B prawa jazdy jest możliwe i wygodne.
W XCamp pomagamy naszym klientom wybrać idealną przyczepę, która zapewni im niezapomniane wakacje i przygody.
Odwiedź nas i rozpocznij swoją przygodę z kempingiem już dziś!

Najczęściej zadawane pytania

DMC, czyli Dopuszczalna Masa Całkowita, to kluczowy parametr określający maksymalną wagę, z jaką pojazd (w tym przyczepa) może legalnie poruszać się po drogach. Wartość DMC informuje nas, ile maksymalnie może ważyć pojazd razem z ładunkiem. W kontekście przyczep, DMC uwzględnia zarówno masę samej przyczepy, jak i maksymalny ładunek, który może być przez nią transportowany.

Przy posiadaniu prawa jazdy kategorii B, możesz prowadzić przyczepy kempingowe z hamulcem, o ile łączna masa zestawu (samochód plus przyczepa) nie przekracza 3500 kg. Warto pamiętać, że przyczepy kempingowe zwykle są wyposażone w hamulce ze względu na ich masę i wymogi bezpieczeństwa, co oznacza, że większość z nich będzie miała DMC powyżej 750 kg.

Dla przyczep kempingowych o DMC przekraczającym 750 kg, kluczowe jest, aby suma mas pojazdu ciągnącego i przyczepy nie przekraczała wspomnianego limitu 3500 kg dla prawa jazdy kategorii B. Jeśli planujesz prowadzić przyczepę, której łączna masa wraz z pojazdem ciągnącym przekracza ten limit, konieczne będzie posiadanie prawa jazdy kategorii BE.

Jednakże, kiedy suma mas pojazdu ciągnącego i przyczepy przekracza 3500 kg, ale nie przekracza 4250 kg, wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii B96, które jest rozszerzeniem kategorii B i pozwala na prowadzenie nieco cięższych zestawów. Aby móc ciągnąć jeszcze cięższe przyczepy, konieczne jest uzyskanie prawa jazdy kategorii BE, które umożliwia prowadzenie zespołów pojazdów o łącznej masie przekraczającej 3500 kg, gdzie przyczepa może ważyć więcej niż pojazd ciągnący​

​Podsumowując, wybierając przyczepę kampingową dla kierowcy z prawem jazdy kategorii B, kluczowe jest zwrócenie uwagi na masę całkowitą przyczepy oraz łączną masę zestawu pojazd + przyczepa, aby upewnić się, że nie przekraczają one ustawowych limitów.
Jeśli masz wątpliwości zadzwoń do nas, z chęcią doradzimy!

Zmiana DMC jest możliwa, lecz wymaga to przeprowadzenia odpowiednich procedur urzędniczych i technicznych, takich jak modyfikacja pojazdu i zatwierdzenie tych zmian przez odpowiednie organy. Warto jednak zaznaczyć, że DMC nie jest równoznaczne z faktycznymi możliwościami załadunkowymi pojazdu, ponieważ na dopuszczalną ładowność wpływa również masa własna pojazdu

Przekroczenie DMC grozi mandatem i w zależności od wagi przekroczenia, różnymi konsekwencjami prawnymi. Ważne jest, aby przed wyruszeniem w trasę z przyczepą upewnić się, że łączna masa zestawu nie przekracza dozwolonej wartości DMC, aby uniknąć nieprzyjemności podczas ewentualnej kontroli drogowej.