Jak zabezpieczyć przyczepę

Kempingową na zimę


Blog

Zabezpieczenie przyczepy na zimę

Jeśli nie wybierasz się w podróż przyczepą późną jesienią i zimą, kluczowe znaczenie ma prawidłowe zabezpieczenie przyczepy kempingowej.

Istnieją korzyści z trzymania jej w domu, takie jak możliwość podłączenia do niej przewodu zasilającego, aby podładować akumulator. Z drugiej strony, przyczepy przechowywane w domu są statystycznie znacznie bardziej narażone na kradzież lub uszkodzenie, w porównaniu do tych trzymanych na monitorowanych parkingach.

W takich przypadkach warto poszukać miejsca, które utrzymuje wysokie standardy bezpieczeństwa i obsługi, z bezproblemowym dostępem do pojazdu rekreacyjnego.

 

Bezpieczeństwo

Niezależnie od tego, czy postawisz przyczepę kempingową w domu, czy w magazynie lub strzeżonym parkingu, opłaca się zamontować na niej dodatkowe zabezpieczenia.
Wszystkie zabezpieczenia mogą działać odstraszająco i zniechęcić złodziei do kradzieży.

Pamiętaj aby parkując na swojej posesji znaleźć miejsce jak najdalej od drogi, zablokować ją innym pojazdem lub innym większym przedmiotem. Dodatkowo warto użyć dobrej jakości blokady kół.

Zdejmij tapicerki

Do przechowywania w okresie zimowym rozważ zdjęcie tapicerki (podstaw siedzeń i oparcia) z przyczepy kempingowej i przechowywanie ich w ciepłym i suchym miejscu w domu.
Nie tylko utrzyma to Twoje meble kempingowe w doskonałym stanie, unikając długich okresów spędzonych w zimnym / wilgotnym otoczeniu, ale także sprawi, że Twoja przyczepa będzie znacznie mniej atrakcyjna dla potencjalnych złodziei.

Rozważ pozostawienie materacy w pozycji pionowej, aby uzyskać maksymalny przepływ powietrza dookoła.

Odstraszanie gryzoni
Mała mysz, gdy dostanie się do wnętrza przyczepy, może wyrządzić wiele szkód, skubiąc rury oraz niszcząc tapicerkę do celów budowy gniazd. Wielu caravaningowców przechowuje swoje przyczepy na podwórkach, ale obszary te najprawdopodobniej będą domem dla szczurów i myszy.

Dobre miejsca do przechowywania będą wolne od długiej trawy i chwastów, które zachęcają gryzonie i mogą zapewnić dostęp do pojazdu. Okruchy jedzenia i odpady szybko przyciągną myszy, dlatego przed opuszczeniem przyczepy na zimę dokładnie ją posprzątaj.

Pokrowce na przyczepy kempingowe

Luźne pokrowce, które trzepoczą na wietrze, mogą uszkodzić lakier na przyczepie kempingowej. Dlatego warto zainwestować w dobrej jakości, dobrze dopasowaną osłonę przyczepy kempingowej. Może być to kosztowna inwestycja, jednak plus jest taki, że nie tylko ochronią przed deszczem, lodem i śniegiem, ale także chronią wszystkie ważne uszczelniacze przed uszkodzeniami i stwardnieniem UV, zapobiegają starzeniu się grafiki i zapobiegają uszkodzeniom spowodowanymi warunkami atmosferycznymi.

Pokrowce są również dodatkową linią obrony przed złodziejami i mogą być produkowane z przedłużkami do anten satelitarnych montowanych na dachu lub klimatyzatorów oraz przezroczystymi sekcjami pokrywającymi stałe panele słoneczne.

Wypłukaj system wodny

Po długim sezonie turystycznym, czasami w cieplejszym klimacie, higieniczne znaczenie ma wypłukiwanie systemu wodnego przed lub po zimowym postoju.

Aby oczyścić i odkamieniać system, warto stosować odpowiednie do tego preparaty, które nie tylko oczyszczą ale i zdezynfekują wszystkie strefy wodne, włącznie z toaletą.

Opróżnij system wodny

Pozostawienie wody w ciepłych i zimnych zbiornikach na wodę, kotle i rurach przez zimę jest receptą na katastrofę, ponieważ zamarzanie i ekspansja mogą powodować kosztowne szkody.

Stojąca woda w rurach powoduje również nieprzyjemne zapachy i może stać się w przyszłości przyczyną choroby.
Dlatego tak ważne jest aby opróżnić system wodny:

Wyłącz i odłącz zewnętrzną pompę wody. Otwórz wszystkie krany, w tym prysznic. Pozostaw otwarty kran prysznicowy, zdejmij głowicę prysznicową i pozwól jej zwisać w dół. Spłucz toaletę kilka razy, aby opróżnić zbiornik.

Pozostawienie niewielkiej ilości rozcieńczonej substancji chemicznej w kasecie toaletowej powinno powstrzymać gromadzenie się zarazków lub zapachów. Pozostaw wszystkie krany otwarte.

Holowanie przyczepy kempingowej z otwartymi wszystkimi kranami może pomóc w usunięciu uporczywej wody z systemu.

Uszczelnione systemy ogrzewania na mokro, takie jak Alde, nie muszą być opróżniane, ale poziom (i stężenie) środka przeciw zamarzaniu powinny być sprawdzane co roku.

Ładowanie akumulatorów rekreacyjnych

Istnieje kilka sposobów na utrzymanie baterii rekreacyjnej w doskonałym stanie w miesiącach zimowych. Jedną z opcji jest wyjęcie akumulatora z przyczepy kempingowej i naładowanie go w dobrze wentylowanym garażu. Inną alternatywną metodą jest dopasowanie panelu słonecznego, który będzie ładować akumulator w miesiącach zimowych.

Czyszczenie podkładek stabilizatora

Wyczyść klocki stabilizatora w zaczepie holowniczym za pomocą środka do czyszczenia hamulców i szmatki.

Butle gazowe

W zależności od tego, gdzie przechowujesz przyczepę kempingową, powinno się usunąć butle z gazem jako środek bezpieczeństwa. Jeśli pozostawisz je w pojeździe upewnij się, że są dokładnie zakręcone.

Czystość zewnętrzna

Warto zadbać o czystość przyczepy w okresie postoju. Polecamy myć zaczynając od góry, zawsze w suchy dzień.

Dachy przyczep kempingowych potrafią zgromadzić wiele różnorodnego brudu, glonów i odchodów ptaków, które jeśli pozostaną na dachu, mogą stać się przyczyną zniszczenia karoserii. Tak więc, przynajmniej raz w roku, daj dachowi dobre czyszczenie.

Uważaj, opierając drabinę o przyczepę kempingową, wkładając tkaninę lub piankę między przyczepą a drabiną. Po wielu dachach pojazdów można chodzić, ale nie zalecamy tego, więc pracuj z drabiny za pomocą szczotki z długim uchwytem. Będziesz wywierać dużą siłę, więc upewnij się, że drabina jest stabilna.

Najpierw z wężem w dół dachu, aby zmiękczyć brud. Następnie delikatnie szczotkuj, aby usunąć wszelkie materiały ścierne, takie jak żwir. Zmyj pędzel lub szmatkę w wiadrze z wodą między szczotkowaniem, aby usunąć ziarnistość, minimalizując zadrapania farby.

Po wyschnięciu przyczepę możesz przykryć pokrowcem. Tak przygotowana przyczepa z pewnością Ci podziękuje długotrwałym blaskiem lakieru i komfortem przyszłych podróży.

tekst zaczerpnięty z portalu Practical Caravan:

https://www.practicalcaravan.com/hall-6-advice-lounge-events-theatre/advice-lounge-how-to-store-your-van-in-winter