JAK PIES NAUCZYŁ SIĘ LATAĆ

Historia powstania marki LAIKA


Blog

Coś było w powietrzu

„Coś było w powietrzu. Poczucie przyszłości i zmiany. Kiedy powstała Laika, wszystko wydawało się możliwe. A jednak każda podróż, duża czy mała, każdy nowy cel to sięganie gwiazd.”

Historia Łajki rozpoczęła się ponad 55 lat temu, we wczesnych latach eksploracji kosmosu, kiedy technologia, eksperymenty i wizje przyszłości były w głowach wszystkich. Niekończące się sposoby, w jakie innowacje technologiczne mogą wpływać na codzienne życie, zainspirowały Giovambattistę Moscardiniego do założenia marki Laika. Nazwa Laika i logo charta pochodzą od pierwszego psa, który został wystrzelony w kosmos. 

Wizje przyszłości, innowacje i nowe pomysły na podróże: to właśnie kierowało Giovambattistą Moscardini podczas produkcji pierwszej przyczepy kempingowej w 1964 roku. Moscardini nazwał swoją pierwszą przyczepę, innowacyjną i futurystyczną, „Laika 500”. Cecha szczególna: górną część przyczepy można było opuszczać podczas jazdy dzięki mechanizmowi teleskopowemu. Zapewniło to lepszą aerodynamikę i większy komfort jazdy.

Od wizji do międzynarodowej ikony

Po tym nastąpiło wiele innych modeli, pierwsze otwarcie fabryki w 1974 roku i przejście do produkcji przemysłowej.

 Zaledwie kilka lat później narodził się pierwszy samochód kempingowy Laika, seria „Motorpolo”. Był to pierwszy kamper z długiej i odnoszącej sukcesy linii pojazdów Laika. 

Najdłużej trwająca seria Laika powstała w 1992 roku: kultowa seria Ecovip. Elegancka seria Kreos została wprowadzona na rynek w 1999 roku i doskonale uzupełniała portfolio produktów.

Już rok później Laika została przejęta przez niemiecką Grupę Erwin Hymer. Pierwsze koła zostały wprawione w ruch, a jakiś czas później Laika była gotowa na kolejny duży krok: przeprowadzkę do nowej fabryki w San Casciano w Val di Pesa. 

Seria Kosmo została opracowana w jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych w branży i wprowadzona na rynek w 2018 roku.

Marka Laika i jej pojazdy kontynuują długą tradycję innowacji, badań, projektowania i niezrównaną pasję do samochodów kempingowych.