FERIE ZIMOWE

w kamperze


Blog

Podrózowanie

kamperem w zimę

Myślisz o podróży kamperem zimą? Podróżowanie kamperem w okresie poza sezonem letnim może być równie komfortowe. Wyjazd na narty kamperem czy przyczepą kempingową to świetny pomysł na spędzanie ferii zimowych. A jeśli myślicie o dalszych wyjazdach to proponujemy nocowanie na całorocznych kempingach we Włoszech, chociażby w Wenecji. Podróżowaniem kamperem zimą jest wyjątkowo pozytywnym doświadczeniem, mimo to warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami zimowego caravaningu.

Woda w kamperze | Frost Control

Ujemne temperatury w kamperach, które nie są ogrzewane powodują, że woda zamarza. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ lód może zniszczyć układ wodny w kamperze. Jeśli Twoja przyczepa kempingowa czy kamper zimują w nieogrzewanym garażu czy „pod chmurką” konieczne jest spuszczenie wody ze zbiorników i z bojlera. We wszystkich proponowanych przez nas kamperach zainstalowane są zabezpieczenia takie jak: TRUMA FrostControl, które automatycznie otwierają zawór bezpieczeństwa, gdy temperatura wewnątrz pojazdu (a ściślej w komorze bojlera) spadnie poniżej 3 stopni Celsjusza. Przez specjalny odpływ woda spływa pod samochód. Wodę z bojlera można również wylać, otwierając ręcznie zawór spustowy. Mimo tego, że kaseta toalety jest zabezpieczona konstrukcją kampera, warto ją również opróżnić całkowicie.

Izolacja

Nowoczesne kampery są wykonane z zastosowaniem nowoczesnych technologii również jeśli chodzi o konstrukcje. Ściany izolowane są specjalnymi pianami takimi jak EPS lub XPS. Większość kamperów posiada też specjalne rolety, które oprócz tego, że gwarantują prywatność poprzez zasłonięcie okiem, to pełnią również funkcję termoizolacyjną. Dodatkowo warto również zasunąć zasłony w kabinie, jeśli takie są, zmniejszając tym samym objętość pomieszczenia do ogrzania.

Ogrzewanie gazowe

Zdecydowana większość kamperów posiada ogrzewanie gazowe marki TRUMA. Urządzenie steruje systemem grzewczym i automatycznie utrzymuje zaprogramowaną temperaturę. W kamperze znajduje się bardzo dużo wylotów grzewczych. Za pomocą plastikowych przesłon można regulować przepływ powietrza w każdym z wylotów.

Pod żadnym pozorem do ogrzewania wnętrza kampera czy przyczepy kempingowej nie wolno używać otwartego ognia. Nie tylko jest to groźne ze względu na ryzyko pożaru, ale również całkowicie nieefektywne.

Butle gazowe

Kiedy temperatura spada warto zaopatrzyć się w butle z czystym propanem. Jest lżejszym gazem i w niskich temperaturach zachowuje wyższe ciśnienie. Kolejnym atutem propanu jest fakt, że podczas spalania wydziela większą energię, a więc jest bardziej ekonomiczny.

Akumulatory w kamperze

W kamperach zainstalowane są dwa akumulatory. Pierwszy pod siedzeniem kierowcy, jak w każdym samochodzie potrzebny jest do uruchomienia silnika i zasilania wyposażenia kabiny. Drugi, zwykle umieszczony pod siedzeniem pasażera, wytwarza prąd w części mieszkalnej i służy między innymi do zasilenia oświetlenia w kamperze, pompki wody, gniazd usb. Niestety wydajność akumulatorów w niższej temperaturze spada i może dojść do rozładowania akumulatora. Ważne, by w tym okresie w miarę możliwości podłączać się do sieci elektrycznej 230V.  Zwykle kempingi umożliwiają takie podłączenie za opłatą lub w cenie parceli.

Ogrzewanie samochodowe

W ekstremalnym przypadku, gdy na przykład nagle zabraknie gazu w butli, można dogrzać wnętrze ogrzewaniem samochodowym (z kabiny kierowcy). Warto pamiętać, że w niektórych krajach nie można korzystać z parceli kempingowej z uruchomionym silnikiem auta.

Sprawdzanie prognozy pogody

Pozornie oczywista sprawa, ale to jedna z najważniejszych rzeczy podróżując kamperem zimą. Warto mieć zainstalowaną wiarygodną aplikację w swoim smartphonie, by sprawdzać przewidywaną temperaturę w nocy. Jeśli nie spada ona poniżej -5 stopni Celsjusza, przygotowanie do zimowego nocowania w kamperze nie będzie trudne.

 

Szerokiej drogi na zimowych szlakach życzy zespół #kamperyxcamp 🙂